Тема
уроку: Дієслово. Роль дієслів у мовленні.
Мета
уроку: повторити і
поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, роль у мовленні, формувати вміння розпізнавати дієслова серед
інших частин мови, добирати дієслова та правильно ставити до них запитання, формувати
комунікативну компетентність; розвивати мовлення учнів, спостережливість,
критичне мислення, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати культуру
поведінки, любов до рідної мови, бажання її
вивчати.
Очікувані
результати:
Взаємодіємо усно
- обговорює
усне повідомлення в
парі або групі
для пошуку додаткових
аргументів або спростування наведених [4 МОВ 1-1.1- 3]; добирає
словесні й несловесні засоби спілкування з огляду на мету та умови спілкування,
враховуючи наявність варіантів [4 МОВ 1-1.7-1];
Читаємо
- читає подумки та виразно вголос тексти різних
видів та з різною метою [4 МОВ 2-2.1-2]; висловлює свій погляд на предмет
обговорення (тему, головну думку, висновки тощо) [4 МОВ 2-2.4-2]; систематизує
та узагальнює необхідну інформацію [4 МОВ 1-1.3- 3]; дотримується правил
літературної вимови у власному висловлюванні [4 МОВ 1-1.6-5];
Досліджуємо мовлення
- утворює нові словосполучення, пояснює роль закінчень,
значення префіксів і суфіксів для правильного вживання слів усно та на письмі
[4 МОВ 5-4.1-1]; вправно будує речення, зважаючи на мету висловлювання [4 МОВ
5-4.1-5]; перевіряє орфограми доречним способом (за орфографічним словником;
зміною форми слова або добором споріднених слів, за правилом) у процесі письма
та пояснює свій вибір [4 МОВ 5- 4.1-2]; утворює в процесі мовлення відповідні
граматичні форми слів різних частин мови [4 МОВ 5-4.1-4]; удосконалює свою вимову, зважаючи на фонетичні
закономірності (збіг приголосних, кінцевий приголосний, наголошені та
ненаголошені голосні тощо) [4 МОВ 5-4.1-3];
обговорює письмові роботи (власні й однокласників) у парі, малій групі,
відзначає позитивні характеристики [4 МОВ 3- 3.3-3];
Обладнання: картки зі словами, конструктор LEGO, сигнальні картки, мультимедійна презентація:
Хід уроку
І. Самовизначення діяльності
Психологічна настанова «До успіху».
― Усміхніться один одному, подумки побажайте
успіхів на урок. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте
старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Розсели слова у будиночки»
-
Одного сонячного дня слова вийшли
погуляти. Вони так захопилися розвагами,
що і не помітили, як хмара закрила сонечко і пішов дощ. А коли засяяла
блискавка і прогримів грім – бідолахи так злякалися, що від страху аж присіли
та забулися, де вони живуть. (Вчитель під час розповіді демонструє ілюстрації)
-
Поскільки бігти під час грози не можна,
то я спокійно проведу бідолах додому, а ви мені підкажете дорогу.
( Вчитель показує слова, а діти відповідним
кольором цеглинки вказують назву
будиночка)
ІІІ. Цілевизначення і планування.
-
Де живуть слова, що залишилися? Як
називається їх будиночок? А чому він
назви? Бо назва заховалася у темі нашого уроку. Ми сьогодні будемо досліджувати дієслова.
-
Чи нова вам ця тема? Чи все ви знаєте
про дієслово? Які завдання поставимо перед собою на урок?
(Діти формулюють завдання. Вчитель
доповнює, коригує.
Завдання:
Повторити, що ми знаємо про дієслова
Поглибити ці знання
Вчитися розпізнавати, добирати дієслова
На які питання відповідають.
Роль дієслів у мовленні.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1.
Робота над
правилом
-
Відновіть правило, яке ми вивчали у 2
класі
Дієслова- це слова, що називають …
предмета та відповідають на … що робити? … зробити?
Порівняйте з наступним правилом:
Дієслова- це самостійна частина
мови , яка називає дію або стан
предмета та відповідає на питання що робить? що робити? що зробив?
що робила? що роблять? та ін.
-
Яке правило розкриває ширше поняття про
дієслово?
-
Що нового ви дізнались з другого
правила?
-
Що означає «стан» предмета?
2.
Відкриття нового знання.
Робота зі словом: лексичне
значення, будова слова (словник).
Стан – обставини, умови, в яких
хто-, що-небудь перебуває, існує; ситуація, зумовлена певними обставинами,
умовами.
-
Уявіть обставини, коли людина заблукала
в лісі. Які емоції і відчуття вона відчуває? (Страх, переживання, сум…) Отже
людина в такому стані що робить? (Боїться, переживає, сумує) А коли людині
подарували на день народження довгоочікуваний подарунок? Який її стан? Що вона
робить в такому стані? (Радіє, веселиться, обнімається)
Висновок: дієслова боїться, переживає, сумує, радіє та інші
називають різні стани предметів.
3.
Закріплення нового знання
Вправа «Склади речення»
-
Складіть речення, використовуючи
займенник я та картинки різних емоцій за зразком. Доповніть своїми прикладами. Підкресліть
дієслова.
Я радію.
4.
Творчий диктант.
-
До поданих іменників доберіть і запишіть
дієслова. Доповніть своїми словосполученнями.
(З одним складіть речення-для сильніших учнів)
Собака … , сонце … , дощ … , учень
… , м’яч … , весна … , Олег …,
5.
Взаємоперевірка. Парна співпраця.
Техніка
«Дві зірки й побажання»
-
прочитають один-одному свої
словосполучення
-
оцініть роботу свого товариша, за такими
критеріями:
·
дієслова підібрано до всіх іменників
·
наведено 3 свої приклади
·
охайність виконаного завдання
-
дайте
2 похвали і 1 пораду своєму товаришу
Фізкультхвилинка
«Виконай дії» (лего)
6. Досліджуємо мовлення. Групова співпраця.
- Доберіть іменники до дієслів, що записані на картках.
7.
Оцінювання роботи в групі (чек-лист)
8.
Самостійна робота із самоперевіркою
за еталоном.
Робота з картками.
-
Перевірте списки дієслів, закресліть
слова, що не є дієсловами.
-
Виконайте перевірку за еталоном.
(Дієслова запишіть в зошит-для
сильніших учнів)
9.
Самооцінювання.
-
Оцініть виконану вами роботу при
допомозі сигнальних карток.
Фізкультхвилинка Гра «Спіймай дієслово».
(Спершу ловлять дієслова руками, а
потім імітують дію)
У гайочок ми ходили.
Зайця сірого зустріли.
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає,
Швидко лис десь пробіжить,
Їжачок в кущах сидить.
Посиділи і ми трішки,
Щоб спочили руки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
У гайок підемо знову.
10.
Гра «Аукціон».
Дітям демонструється
сюжетний малюнок.
― Продається дієслово. Запишіть якомога більше дієслів
за малюнком.
Діти в зошит записують утворені слова. Перемагає той,
хто склав більше слів.
V.
Рефлексія
навчальної діяльності
1. Вправа «Квіточка - підсумок» (складання
квіточки із пелюсток із запитаннями)
«Яке завдання вдалося найкраще?»;
«Про що нове ти сьогодні дізнався ?»;
«Що ти навчився робити сьогодні на уроці?»;
«Чим ти сьогодні допоміг іншим?»
«Яке завдання сподобалось
найбільше ?»
2. Самооцінка
роботи на уроці.
― Оцініть свою роботу на уроці при допомозі сигнальних
карток.
3. Домашнє завдання.
― Дякую за увагу, старанність і
активність на уроці. Ви всі молодці, добре попрацювали.
Домашнє завдання творче: підібрати 10
дієслів на 10 букву алфавіту, з трьома словами скласти речення.
Додатки до уроку:
Презентація до уроку:
Немає коментарів:
Дописати коментар